Vanligste etternavn i USA

De mest populære etternavnene

Etternavn, eller familienavn, ble først brukt i middelalderen og refererte vanligvis til en persons yrke (dvs. Miller , Skredder , Potter , vever , Baker ). Disse kalles yrkesnavn. Andre vanlige etternavn var patronymics, som kom fra en fars fornavn og deretter ble 'sønn' lagt til, som i Stevenson , Davidson , Robertson eller Richardson .



Etternavn kan også komme fra steder - et hint om at et navn kommer fra et sted kan være slutten -felt , -Ford , -bekk , eller -tre , for eksempel. Trenden med å navngi folk etter stedene de kommer fra, går utover det engelske språket, mange tyske, nederlandske norske og svenske etternavn slutter på -Fjell (som betyr fjell på disse språkene).

Mange av de samme prinsippene gjelder på andre språk. For eksempel er suffikset '-ez' i spanske navn et patronym som '-son'. Martinez ville da være etterkommer av Martn.

I USA, Smith var det mest populære etternavnet i i 1990 og beholdt stedet ti år senere. Garcia hoppet i popularitet fra det 18. mest populære navnet i 1990 til det sjette mest populære etternavnet i 2010. Robinson var det 20. mest populære navnet i 1990, men falt av listen etter hvert som latino-etternavn ble vanligere.

Besøk Etternavn etternavn for å oppdage betydningen og opprinnelsen til etternavn.

ETTERNAVN RANG FREKVENS (ANTALL) Andel per 100.000 innbyggere
SMID12.442.977828.2
JOHNSON21.932.812655.2
WILLIAMS31.625.252551,0
BRUN41.437.026487,2
JONES51.425.470483.2
GARCIA61.166.120395.3
MILLER71.161.437393,7
DAVIS81.116.357378,5
RODRIGUEZ91.094.924371.2
MARTINEZ101.060.159359.4
HERNANDEZelleve1.043.281353,7
LOPEZ12874.523296,5
GONZALEZ1. 3841.025285.1
WILSON14801,882271.8
ANDERSONfemten784.404265,9
THOMAS16756,142256.3
SKREDDER17751.209254,7
MOORE18724 374245,6
JACKSON19708 099240,1
MARTINtjue702,625238.2
LESEtjueen693 023234,9
PEREZ22681.645231.1
THOMPSON2. 3664,644225.3
HVIT24660.491223,9
HARRIS25624,252211.6
SANCHEZ26612,752207,7
CLARK27562,679190,8
Kilde: Census Bureau, US Census 2010

Du kan også lete etter

Populære fornavn De vanligste etternavnene i 1990